ОТЧЕТЕН ДОКЛАД
ЗА ДЕЙНОСТТА НА СДРУЖЕНИЕ „ЛОВНО-РИБАРСКО
ДРУЖЕСТВО – МЕЗДРА” ЗА ПЕРИОДА 2014-2015Г.

Уважаеми ловци и риболовци,
Скъпи колеги,

В края сме на поредната отчетно-изборна кампания в нашето сдружение. Тя се провежда в съответствие с Устава и в изпълнение на решенията на Управителния съвет. На провежданата днес Конференция ще отчетем успехите през изминалия период, ще анализираме допуснатите слабости и пропуски в работата и ще набележим мерки и вземем решения, с които да трасираме дейността си през новия ловен сезон. С няколко промени в Устава ще го приведем в съответствие с новите реалности в теорията и практиката от последните години, а с избора на нови ръководни органи ще дадем шанс на наши членове да се включат по-активно в организационния живот на сдружението.
Две бяха важните събития на национално ниво /в рамките на НЛРС – СЛРБ/ под знака на които премина отчетния период:
- честването във гр. Велико Търново на 130 год. Организирано ловно движение в България;
- кампанията по събиране на дарения за възстановяване на съюзния музей в гр. София.
В честванията във Велико Търново, съгласно получените от организаторите указания, се включихме с група от четири души и станахме участници и изпълнители в мащабно и добре замислено национално мероприятие.
За дарителската кампания за музея не предоставихме средства от сдружението, тъй като нямахме предвидени такива в нашия финансов план за годината. Благодарение на активната работа на г-н Румен Стоянов в последните дни от кампанията с лични дарения се включиха 26 души, като най-масово участие имаха ловците от ЛРД – Царевец.
В рамките на нашето сдружение можем да отчетем един добър в организационно и ловно отношение период. За държавните контролни органи /ДГС, РУГ и др./ сме надежден и предвидим партньор. За членовете на сдружението осигурихме:
- максимално възможния брой ловни излети;
- пълно съдействие във всяко отношение от страна на щатните служители;
- финансова отчетност и стабилност, гарантиращи всички приходи и обезпечаващи необходимите и предвидените разходи.

С тези си действия като УС и вземаните конкретни решения обезпечихме провеждането на един нормален ловен сезон.

1. Организационно състояние на сдружението

На отчетно-изборната конференция, проведена през 2013г., бе избран УС в състав от 35 души. Съгласно Устава, всяка дружина има свой представител в този управителен орган. Решенията на проведените три заседания на УС в повечето случаи се вземат с консенсус, което говори не само за добрата им подготовка, но и за градивния дух и прагматичност на всички участващи в заседанията. /Справка за участието на членовете на УС в заседанията през годината – Приложение № 15/ Това говори и за систематичен и последователен подход при решаването на проблемите и в крайна степен до стабилност на цялата организация. Това, което на много други формирования в нашата страна липсва, при нас е налице: Обединение около общи цели в името на едно приятно и емоционално хоби – ловът. Страстите и емоциите, които съпровождат всеки наш излет, ни карат да се чувстваме, макар и за кратко време, щастливи и емоционално богати. Откъснати от ежедневните проблеми и задачи, ние попадаме в нашия свят. Свят, в който всички сме равни и имаме еднакъв шанс за изява. Тук не е важно колко си успял в работата или дейността си, а какво показваш на терена като човек – организационни способности, поглед върху конкретната ситуация, физически възможности, дисциплина и точен мерник. Трудно се изгражда авторитет в такава динамична среда, а и винаги може да бъде разколебан от един неточен изстрел. За това шегите и закачките помежду ни са част от ежедневието ни. За това този спорт е толкова интересен, а приятелството -истинско и силно.
Това са само част от нещата, които са накарали 1079 души да подновят членството си в сдружението към 31.12.2014г. /Справка за подновилите членството си за 2014г.- Приложение № 1./ Най-голяма по числен състав е ЛРД Караш – 74 души. Следват Г. Бешовица-Цаконица и Камено поле с по 59 души и Дърманци-Лик – 58 души. Най-малобройни са ЛРД Долна Бешовица – 22 души, Моравица и Оселна с по 24 души и Ослен Криводол с 25 души. И ако при големите дружини понякога е проблем как всички желаещи за участие в ловния излет да се запишат в разрешителното за лов, то при по-малките постигането на изискуемия минимум от 8 души се явява сериозен проблем. Положителен пример /от малките дружини/ за добра организация и привличане на гости в ловните излети е ЛРД Ослен Криводол с председател Ивайло Милов. Анализът на членския състав показва, че в сдружението членуват 19 жени, от които 5 са на възраст над 65 г. и една е с ТЕЛК. Най-много жени членуват в ЛРД Курново - 4 бр. Мъжете над 65 г. в сдружението са 128, а тези с ТЕЛК са 76 души. Най-много са опитните наши колеги в ЛРД Г. Бешовица–Цаконица - 11 и ЛРД Караш - 10 души, а най-много трудоустроени има в ЛРД Дърманци –Лик - 10 души. Най-здрави са ловците в Игнатица, Камено поле и Моравица където нямаме нито един човек с ТЕЛК.
Съгласно Справка за подновилите членството си за 2015 г. към 28.02.2015г /Приложение № 2/ 885 души са направили това. Броят им е съпоставим с този за последните няколко години, а разликата до 1079 показва правилността на решението на конференцията за отлагане на плащането на членския внос до края на годината. За близо 200 наши колеги заверката се оказва непосилен разход през тежките зимни месеци.
По отчитаните показатели: ловна площ и брой редовни ловци на възраст до 65 години сдружението ежегодно заявява провеждането на курс за подготовка на млади ловци. През 2014 г. се записаха едва 16 души, но за настоящата 2015 г. имаме 43 курсисти. Условията за участие в курса не са променяни от години и явно са приемливи за младите кандидати. Общата цена от 530 лева включва встъпителен членски внос от 200 лв. и цената на задължителните серии стрелби. За провеждания в момента курс успяхме да договорим патрони и панички на възможно най-ниски цени- 48 стотинки за патрон и за цветна паничка, като транспорта беше за сметка на доставчика. Факт е, че с организираните курсове подмладяваме членския състав, изпълваме с повече съдържание и напрежение щатните работници и подобряваме финансовото състояние на сдружението.

2. Отчетно-изборни събрания на дружините

Събранията в дружините трябваше да се проведат в срок до 31.03.2015 г. От 28 дружини, 27 се уложиха в този срок. И макар отново да се допусна старата слабост при изготвяне на графика /несвоевременно подаване на дата, място и час за провеждане/ повечето събрания преминаха при добра организация и ред. От ангажираността на председателя на дружината и ръководството й като цяло, зависи цялостния облик на дейността. Всичко това проличава в голяма степен на провежданите събрания. Силно впечатление със своята задълбоченост и аналитичност направиха отчетните доклади на председателите на дружините в Кален – Венцислав Гергов, Кунино – Йоло Богданов, Караш – Богдан Цеков, Игнатица – Стамен Атанасов и др. При много добра организация преминаха събранията в Моравица, Д. Бешовица, Царевец, Дърманци –Лик, Върбешница. Всички събрания започваха при наличие на изискуемия кворум, а от организационния опит на водещите и емоциите в залите се определяше ефективността на работата и продължителността на обсъжданията. Дружината с най-много планувани и изпълнени мероприятия се оказа тази в Кален. Пълната прозрачност и отчетност за дейността и участието на всеки един член е в основата на гладкото и делово протичане на събранието.
Продължаваме да отчитаме и обсъждаме стари слабости в организационен план. На първо място това е нееднаквото участие на всички членове на дружината в плануваните и проведени ЛСМ. Въпреки, че лекарството е известно отдавна и успешно се прилага в много дружини, за други това е сериозен препъникамък. Приемането, протоколирането и свеждането до знание на всяко едно решение на дружината, свързано с провеждане на дадено ЛСМ, таксация или общо събрание и съответна парична санкция за неяваване, съчетано с точен отчет по дати и мероприятия, ще ни спестят много излишни главоболия и разправии - малко повече писане и отчетност за сметка на нелицеприятни разговори и взаимни обвинения. Няма гаранция , че с тези действия ще постигнем на 100% повишаване активността на всички членове , но поне ще има усещане за справедливост у тези, които са най-упорити и в лова, и в ЛСМ.
И тази година продължи практиката /в изпълнение на предишно решение на УС/ да се заверяват билетите след обаждане до председателя на дружината и при положение, че ловецът няма задължения към дружината. Това е на ръба на закона като организационна мярка, но определено върши работа. Единици са тези, които са успели да пробият системата без да си платят задълженията. Служителите в офиса все по-трудно могат да бъдат заблудени, а в много от случаите приемат и функциите на касиери на дружините, събирайки дължимите суми. Редно е за в бъдеще дружините да организират самостоятелно събирането на всички суми, като създадат необходимата документация и отчетност.
Продължаваме да плащаме тежък данък на лошата дисциплина преди и по време на лов. В стремежа си да покажем колко много разбираме лова, често изземваме функциите на ръководителя на лова и в много от случайте той се оказва човека, който само подписва разрешителното и носи формалната отговорност за случващото се по време на груповия излет. Да, когато обсъждаме на събранията този проблем всички отчитаме грешките си, но когато дойде време за лов и започнем нетърпеливо да пристъпваме около джиповете, всеки знае къде са най-важните пусии и район за гонене и трудно се съобразява с чуждо мнение. Дисциплина ни е нужна не само от гледна точка на успешния лов, но преди всичко от безопасна гледна точка.
Нов момент или по-скоро с много по-голяма сила се очертава проблемното състояние на горските и полски пътища. Високата влажност на почвата, поройните дъждове почти през цялата година, съчетани с движението на тежки дърварски камиони и друга селско- стопанска техника, направиха много участъци от пътищата непреодолими. От създадената трудна ситуация трябва да намерим изход още това лято, работейки съвместно с арендатори, дърводобивници и най-вече с решаващата помощ и съдействие на ДГС и кметовете на населени места и общини.
На всяко изборно събрание въпросът с избора на ръководство е един от най-съществените. За последните няколко мандата се очертават три практики:
- 1-ви вариант: преизбиране единодушно на председатели и ръководства, които през годините са доказали своя авторитет и организационни качества – това става в дружини, в които спокойствието и толерантното отнощиние са преобладаващи. Спазвайки печелившата тактика когато отборът играе добре, смени да не се правят, дългогодишни председатели продължават да бъдат: Йоло Богданов, Стамен Атанасов, Илия Мишонов, Николай Петков, Пешо Стоев, Румен Николов, Ивайло Илиев, Ивайло Милов и др.
- 2-ри вариант: трудно избиране на председател на база нежеланието на нито един член на дружината да поеме и носи отговорност за общите действия или бездействия. В този случай се намира някой с най-компромисен характер, който се нагърбва с това несвойствено за него задължение максимум за един мандат. С течение на времето ако е достатъчно амбициозен и работата му позволява да се занимава с обществени ангажименти, този председател свиква с поетите отговорности и би могъл трайно да се утвърди, ако не – избира се друг.
- 3-ти вариант: в дружината са се намерили един или повече формални или неформални поводи за конфликт и на практика тя е разделена на две и повече групи. Избирането на председател от някоя от групите в този случай е въпрос на чест и повод за малък празник. Естествено е при този вариант нещата да са най-рискови във всяко едно отношение. За радост тази група дружини не наброява повече от 4 и надеждата е на база взаимни компромиси да се изгладят отношенията и противоречията.
Една от дружините в сдружението, обаче не попада в никакви статистики и норми. Това е ЛРД Ребърково – Крета. Единствено тя не проведе общо отчетно –изборно събрание в определения от устава срок. Практически няма избрано ръководство и делегати на конференцията. Има опастност да се стигне до там, че заради упоритостта на някои от членовете на дружината и нежеланието им да приемат даденостите такива каквито са, да не може да се ловува в този ловно-стопански район. От няколко години почти няма заседание на УС, на което да не е ставало дума за проблемите между ловците от Крета и Ребърково. Факт е, че ако се разделят на две дружини и двете няма да имат право на лов на едър дивеч, поради недостатъчна ловна площ на землищата на двете села. Вярно е това, че до момента се правеха всевъзможни компромиси само и само да се осигурят ловни излети за всички, но идва време, в което компромисът може да изиграе изключително лош сценарий на правещият го. Няма да е нито честно, нито справедливо, при не дай боже, някакъв инцидент, организаторът по лова да се окаже виновен за това, че е издал разрешителни за лов в нарушение на ЗЛОД и Устава на сдружението. Решението е колкото се може по-скоро да се проведе общо събрание на ЛРД Ребърково –Крета и избере ръководство, което да започне ефективно да изпълнява своите функции.
Важен извод и първостепенна задача за повечето от дружините е как да направим така, че по всички обсъждани на събранията въпроси да бъдат формулирани точни и ясни проекто решения, които след положително гласуване да намерят място в протокола от събранието. Още по-важно е след това тези решения да намерим начин да бъдат постоянно пред погледа на ръководството на дружината и то да се стреми да ги изпълни своевременно и точно. В тази посока това, че на 90% от събранията присъстваха председателя на сдружението, организатора или охранителя е положително, но техните ангажименти трябва да се разширят - от това, да отговарят на поставени въпроси, до сериозна помощ в организационен план, там където е необходимо.

3. Щатен персонал

През отчетния период окомплектовахме щатното разписание съгласно изискванията на закона. От 22.07.2014г. назначихме г-н Петър Асенов на длъжността специалист организатор по лова и риболова. От всички кандидатстващи за работа, той показа в проведеното интервю най-голям потенциал и желание за работа и отговаряше в най-висока степен на изискванията. След 6-месечния изпитателен срок УС реши той да остане в сдружението на постоянен договор. Тих, скромен и изпълнителен като характер, точен и коректен във взаимоотношенията си, Петър Асенов има всички шансове да се утвърди трайно на поста, който заема. Сигурно трите страници задължения, разписани в длъжностната му характеристика, все още му тежат, но лекотата, с която усвоява новите знания и умения и природната интелигентност ще му помогнат да върви напред. Дано и на него работата да му е харесала и да не гледа на нея като на временно решение. Вярно е, че във финансово отношение не сме много щедри, но за в бъдеще това може да се промени на база увеличаване на обема на работа и развиване на нови доходоносни дейности.
Качествата и възможностите на останалите двама служители, Катя Бурова и Румен Стоянов, сме имали възможност да коментираме и на други форуми , предвид по-дългия срок на присъствието им при нас. С работата си, със своята отзивчивост и всеотдайност, те нито за миг не са създали у нас усещането за съмнения в техния избор. Катя Бурова изпълнява основните си задължения като касиер стриктно и педантично и внушава необходимото за длъжността доверие и сигурност.
Румен Стоянов беше ангажиран през по-голямата част от времето да предаде своите знания и опит на своя млад колега и в същото време бе на разположение за изпълнение на всякакви задачи. Дължим му голяма благодарност, а може би и финансова компенсация за това, че след един битов инцидент не си взе болничен лист за три месеца, а продължи да идва редовно на работа и бе в основата на успешно проведения курс за млади ловци. Ако всички наши бивши служители имаха неговото чувство за отговорност при изпълнение на работните задачи, сдружението щеше да е далеч напред в развитието си.
Много важен момент в работата на щатните служители е тяхната екипност. И тримата си паснаха добре, допълват се и си помагат, което не само спомага за ведрата обстановка в офиса, но е гаранция за успещност и ползотворност.

4. Състояние на ловното стопанство

Общините Мездра и Роман, на територията на които са разположени ловно-стопанските райони, които стопанисваме, са обособени в красив дял от Предбалкана по поречието на р. Искър. Разнообразните теренни форми и наличието на множество водоизточници, редуването на горски масиви, тучни поляни и обработваеми площи са предпоставка за развитието на разнообразен дивеч и птици. От ефективността на грижите, които полагаме за подпомагането им и от разумното ползване, зависи в огромна степен какво ще оставим на нашите наследници.
От отчета на плана за изразходване на средствата от годишната вноска за стопанисване на дивеча през 2014 г. /Приложение № 3/ е видно, че сме изпълнили основните ЛСМ. Приходите за 2014 г. заедно с неизразходвания резерв ни дават сума от 34 848,55 лв. която сме имали на разположение. Похарчили сме 25 234,66 лв. от тях и сме спестили 9 613,89 лв., който ще разпределим за ЛСМ през настоящата година. Икономията, която сме реализирали, е за сметка на по-ниските разходи за гориво за охранителна дейност, по-малкия фонд работна заплата и стимулите за чакали. За последните не направихме разпределение, тъй като няма нито един протокол, съставен за отстрелян чакал, а да разчитаме само на справката за отсрела нямаше да бъде напълно обективно.
В изпълнение на собствените си планове за изпълнение на ЛСМ дружините са изразходвали общо за отчетния период 19 953,02 лв. /съгласно справка за отчислени и налични средства по дружини към 20.04.2015 г. - Приложение № 4/. Най-много средства са усвоили ЛРД Дърманци-Лик – 3 464, 40 лв., ЛРД Синьо бърдо – 1619,35 лв., ЛРД Елисейна – 1605, 60 лв. и ЛРД Камено поле – 1530 лв.
За финансово обезпечаване на бъдещи ЛСМ дружините разполагат общо с 33 299,04 лв. Най-много са спестили ЛРД Ребърково – Крета – 3 549,65 лв., ЛРД Караш – 3 287,90 лв., ЛРД Кунино – 3 219,50 лв. и ЛРД Хубавене – 2 305,28 лв. Средствата, които имат дружините по своите партиди, са гаранция за изпълнение на богат и разнообразен план от ЛСМ, целящи разселване на дивеч, създаване на по-добри условия за неговото съществуване и за бита на ловеца.
През отчетния период, с предвидените по плана средства, разселихме общо 950 бр. фазани /Справка за разселените фазани през 2014 г. – Приложение № 5/. 500 бр. заплатихме на националното сдружение , а останалите 450 бр. получихме безплатно като бонус. Разпределянето на птиците между дружинките е по равен брой за всички. Практически обаче, някои не успяват да се организират и не идват за получаване на полагащите им се бройки. В края на деня остават птици, които се предоставят на по-активните и изчакващи този момент представители на други дружини. Дружините, които преценят, че не е рентабилно да разселват фазани в свойте райони, могат да разменят своите птици срещу царевица от дружини, които залагат повече надежди на пернатия дивеч.
Дивеча в района на сдружението подхранваме основно с царевица общо 44 898 кг. Количествата са съгласно Справка за предоставената царевица по дружини – Приложение № 6.Тази година реколтата беше добра, но за сметка на това условията по прибирането й поради високата влага - доста трудни. Съставихме комисия, която да проучи пазара на царевица и поиска оферти от производители. На заседание на комисията, проведено съвместно с производители на царевица, които желаеха да сключат сделка с нас, успяхме да договорим възможно най-ниска цена – 0.20лв. за килограм царевица на кочан и 0.22 лв. за ронена. В рамките на средствата, с които разполагаме по план, успяхме да осигурим по 42 кг. царевица на ловец. По този начин на база заверените членски карти към 21.11.2014 г. разпределихме царевицата по дружини. Пред вид лошите метеорологични условия и желанието ни веднага да я получим, съобразявайки се с наличните у производителите количества, преценихме, че е най-добре да се доверим на четири доставчици – двама от Върбешница, един от Боденец и един от Лик /Справка за закупените количества царевица по фирми – Приложение № 7/. В последствие един от доставчиците от Върбешница се отказа от сделката с нас, защото искаше да начисли върху договорените 20 стотинки ДДС, което пък беше неприемливо за сдружението и некоректно към останалите доставчици. За да излезем от затруднената ситуация влязохме в преговори с г-н Боян Григоров от Царевец, който се съгласи да поеме квотата на прозводителя от Върбешница от 16716 кг. при цена от 20 стотинки за килограм. Разпределението коя дружинка от къде да получи своята царевица беше на база възможно най-кратко разстояние за доставка. С всички тези организационни действия осигурихме възможност за подхранване на дивеча през месец декември. И най-стриктните и отговорни го направиха своевременно. Други се забавиха седмици , трети се забавиха месеци. При специфичните условия за прибиране на реколтата тази година /в повечето случаи на ръка/ и при забавените наши реакции някои от получените количества царевица бяха с повишена влажност. Вариантът беше или веднага да се подхранва с тази царевица или да не се получава и да осигурим преминаването й през сушилня /разбира се вече в насипно състояние/. Тези дружини, които не са си взели царевицата от с. Лик по причина лошото й състояние, могат да получат същото количество ронена царевица от силозите в с. Царевец или да изчакат новата реколта и да си я получат на кочани.
От справката за отстрела /Приложение №: 8/ добиваме най-точна, пряка и косвена информация за:
- отстреляния дивеч и птици по дружинки;
- нивото на организация и дисциплина по време на лов на дива свиня;
- реалната популация на отделните видове дивеч;
- стрелковите умения на колегите;
- и не на последно място нивото на късмета.
В сдружението са отстреляни общо 216 бр. дива свиня, което е с 32 бр. повече в сравнение с предишната година. Изключителен резултат постигнаха ловците от ЛРД Типченица с отстреляни 35 бр, следват ЛРД Зверино – 20 бр., ЛРД Кунино – 15 бр. и ЛРД Караш – 15 бр. Осем дружинки са отстреляли между 6 и 13 бр., което можем да приемем като добър резултат. На края са Д. Кремена – Брусен, Руска Бела-Боденец-Крапец и Кален без сполука.
Макар, че не винаги броя на ловните излети кореспондира еднозначно с резултатите, много показателна за хъса и организираността на дружината за едрия лов е Справката за използваните разрешителни за лов на дива свиня /Приложение № 9/. Най-много излети са реализирали Кунино и Моравица по 28, Г. Кремена, Караш и Типченица по 27, Върбешница и Кален по 25. При толкова много излети нулевият резултат на Кален е изключително несправедлив и необясним. При сборните дружини най-много - 53 излети имат Дърманци-Лик. В дъното на класацията са Д. Кремена – Брусен, използвали само едно разрешително за лов на дива свиня. Най-много върнати неизползвани разрешителни за лов имат ЛРД Люти дол – 19, Елисейна – 18, ЛРД Г. Бешовица-Цаконица и ЛРД Игнатица по 14. Когато говорим за коректна дружина, без провален нито един излет, трябва да знаем, че става дума за ЛРД Кунино. Поздравления за колегите! Сред отличниците са ЛРД Моравица с една неизползвана бележка, ЛРД Г. Кремена, ЛРД Караш и ЛРД Типченица с по 2 неизползвани разрешителни.
При сърната практически няма дружина, която да не е отстреляла полагащата й се една бройка. Популацията на този красив вид в ловните ни райони е устойчива през последните години, въпреки явно по-високото от отчетеното ползване.
Отчетеният в справката отстрел на 25 бр. заек за цялото сдружение е много далеч от реалния и не дава истинска представа за наличния запас. При само един излет за заек и при положение, че дружинките мохеха да избират между дива свиня и заек, резултатите са обясними. За това само пет дружинки са отчели отсрел. Най-много в ЛРД Царевец - 6 бр.
Разселените през последните няколко години фазани показаха впечатляваща устойчивост. Като прибавим и факта, че много дружини взеха решение да не ловуват на фазан, можем да бъдем доволни от нарастващия им брой. През периода са отстреляни 198 фазана. Най-много в Кунино – 30, Д. Кремена-Брусен – 23, Царевец – 18 и Г. Бешовица-Цаконица – 16.
Справката за отстрела през 2014 г. показва засилен интерес към птичия лов. По-голямата динамика, честата стрелба и директната връзка ловец – куче правят тези излети любими на все повече колеги. 7 919 бр. пъдпъдъци са отстреляни през годината. С най-добри резултати са Г. Бешовица – Цаконица – 949 бр., Д. Кремена – Брусен – 940 бр., Руска Бяла-Боденец-Крапец – 913 бр. и Царевец – 604 бр.
Най-трудно се отстрелва гургулица в полет, за това поздравления за колегите, които обичат и практикуват този лов. Общият резултат е 712 бр. и е повече от два пъти по-висок от миналогодишния. Шампиони са ловците от Радовене – Стояновци – 71 бр., следват Царевец – 60 бр., Д. Кремена-Брусен – 45 бр. и Д. Бешовица – 43 бр.
Търпението на ловците на гривяк е било възнаградено общо 523 пъти. С най-голям успех са колегите от Руска Бяла – Боденец – Крапец - 61 бр., Струпец – 38 бр., Д. Кремена – Брусен – 36 бр. и Елисейна – 29 бр.
Популацията на бекаса е скромна. Той е бил ловен обект в само 8 дружинки. Общият им резултат е 71 бр.
През изтеклия сезон нямаше подходящи условия за лов на патици. Въпреки това резултатът не е от най-слабите – 167 бр. Най-упорити и точни бяха колегите от Руска Бяла – Боденец – Крапец – 39 бр., Кунино – 37 бр., и Караш – 24 бр.
Резултатите от борбата с хищниците са съпоставими с миналогодишните. Продължихме практиката в активния сезон всеки месец да осигуряваме излет за групов лов на хищници . Отстреляни са 271 чакала и 132 лисици. Най-добри резултати при чакалите са постигнали Моравица - 22 бр., Р. Бяла – Боденец – Крапец – 20 бр. и Радовене – Стояновци -18 бр. При лисиците лидер е отново Моравица с 13 бр. Следват Елисейна - 11 бр., Г. Кремена и Зверино по 10 бр. От статистиката е видно, че не остана ловен район без чакал. Този инвазивен и доста пластичен вид, нямащ практически биологични врагове, печели все повече позиции в национален мащаб. Време е това да бъде забелязано не само от нас ловците, но и от държавните органи. Без ясна и целенасочена държавна политика за ограничаване на запасите от чакал, видими резултати няма да се получат. Заплащането на отстреляните чакали би имало огромен ефект не само по отношение популацията им, но преди всичко ще се даде щанс за оцеляване на много други животински видове.

5. Риболовна дейност

Сключихме нов договор с ИАРА и продължаваме да издаваме риболовни билети на въдичарите от региона.
За 2014 г. и за периода до 31.03.2015 г. сме издали общо 454 рибарски билета. От тях 298 годишни, 152 шестмесечни и 4 месечни. 88 от членовете на сдружението са извадили своите билети в офиса на сдружението / в тази бройка не влизат тези наши колеги, който са трудоустроени/.
Условията за риболов в региона се определят от състоянието на двете големи реки Искър и Малък Искър.
Рано е да се даде категорично становище за ползите и вредите от изградените ВЕЦ – ове по отношение на риболовния спорт. Ако са направени добре рибните проходи, то разливите, които се образуват при русловите централи и бентовете, ще обогатят възможностите за развитие на водните организми и риби. Изграждането на пречиствателни станции за отпадните води на селищата по поречието на р. Искър ще увеличи минимум с една причините все по-често да обикаляме водоемите с въдица в ръка.

6. Нарушения по лова и риболова

Съдейки по минималния брой актове, съставени от подвижната горска стража към РУГ – Берковица можем категорично да отчетем, че проблем с бракониерски прояви няма. Нашарените от следи ниви и поляни не са от гуми на джипове, а най-вероятно дело на извънземни. Качените в телефони и социални мрежи снимки на убити животни в забранен период са обикновенни фотомонтажи и т. н. и т. н. Явно така си живеем с тези обяснения спокойно и непринудено до момента, когато на събрание или по друг повод някой по-съвестен колега не избухне : До кога така? Веднага ще намерим готов отговор и оправдание. От пълното отрицание: Кой, аз никога..., минаваме в атака: А помниш ли ти преди 10 години какво направи еди къде си? Удавяме всичко в спорове и така поредният опит за решаване на проблема приключва.
Какво ни остава? Да се примирим и да чакаме наказание свише на бракониерите или случайно да бъдат заловени от контролните органи в нарушение. Да, възможно е, но всички знаем, че е малко вероятно.
Има и друго решение. Крайно време е да осъзнаем, че дивеча в ловно – стопанските райони, които стопанисваме, е наш - наша обща собственост, поне в рамките на 10 годишния договор, който имаме. Защо тогава сме толкова добронамерени и пасивни към тези няколко тарикати, които нагло и дръзко грабят от общото. Щяхме ли да бъдем безразлични ако влязат в нашата кошара и вземат агне? Едва ли. Тогава щяха да разберат, че можем и да псуваме, и да стреляме. Но докато не почувстваме нашия ловен район като наша кошара, нещата ще вървят по старому.
Докато не разберем, че не държавата и горското са ни врагове и каквото отмъкнем от тях е добре дошло, а враговете са между нас, ще продължим да се ядосваме на празните излети и да си спомняме за минали времена и успехи. Всичко е в нашите ръце и ние избираме по кой път да вървим. Дали си заслужава да търсим справедливост и шанс за дивеча или да си кротуваме - пък каквото стане. Ако сме такива , каквито искаме да бъдем в очите на другите: смели, решителни, отговорни, ще изберем първия път и лесно ще се справим с проблема. Ако, обаче апатията и безразличието са ни превзели, резултатът е ясен. Ще сведем глава пред дръзките и наглите, ще ги избираме за ръководители на лова, за председатели на дружини и сдружения и ще вървим след тях с надеждата и в нашето пликче да пуснат някоя мръвка.

7. Ловен събор, киноложка и спортна дейност

Каквото и да напишем и отчетем за проведения 9-ти ловен събор все ще бъде малко и недостатъчно за неговата подготовка и същност. Книга издадохме за тези събори и тя не можа да пресъздаде в цялост емоциите и настроенията, властващи на тази изява. Лесно се прави тържество в ресторант /не мислиш за маси, столове, готвачи, сервитьори, украса, озвучаване, сцена, заграждения, навеси, паркинг, покривки, салфетки, прибори, посуда / - там, в ресторанта, всичко е на лице. Да организираш обаче място за хранене на гола поляна за над 1000 души е сериозно изпитание за организационни качества и умения. Добре, че времето в самия ден на събора беше с нас и ни дари един прекрасен ден. Финалната подготовка започна две седмици по-рано. Бръмчаха косачки, садяха се цветя, камьони и ремаркета прекарваха материали, опъваха се кабели, редяха се дълги редици маси и пейки, търсеха се спонсори, издигаха се знамена, създаваше се празнична обстановка. Който не е участвал в такава подготовка, трудно може да си представи на какво напрежение са подложени организаторите, но и не може да изпита онова върховно чувство на удоволетворение, когато всичко се получи добре, когато масите се запълнят с хора, жадни за емоции и изпълнени с настроение.
Забавната част от събора тази година беше поверена на неостаряващата Любка Рондова, на Милко Калайджиев и две талантливи негови колежки, на танцовия състав „Мездра” и децата от мажоретния състав. Чудесни впечатления оставиха младите момчета от духовия оркестър „Зелени дел” от гр. Вършец, но когато говорим за настроение и емоции задължително трябва да споменем буквално раздаващите се по терена музиканти от романската духова музика. Те обиколиха всички маси и с изпълнение на персонални поздрави въодушевиха всички присъстващи.
Тази година изненадата на събора беше присъствието на представители на спортен клуб по стрелба с лък. Даде се възможност на всеки, който желае, да се докосне до съвременното оръжие на Робин Худ и да се увери в неговата сила. В съседство с този демострационен кът бе разположена филателната изложба на Стефан Симеонов, където също се спираха много посетители.
Официалната част на събора започна с освещаването на знамената на сдружението и дружините от отец Георги Няголов и продължи с награждаването на победителите от проведените състезания. В дисциплината „Скийт“ (стрелба по панички) победител в отборното класиране стана тимът на Върбешница II (Илиян Нанков, Момчил Иванчев, Илия Мишонов), който събра най-много - 48 точки. На второ място се наредиха представителите на ловната дружинка в Камено поле (Димитър Йотов, Ангел Цеков, Цветелин Иванов) с 42 т., а на трето - формацията на Лик I (Николай Панчев, Владимир Петров, Павлин Стаменов) с 30 т. В индивидуалната надпревара най-точен мерник демонстрира Момчил Иванчев (Въбешница II) с 19 т., следван от Кристиян Илиев (Долна Кремена) с 18 т. и Илиян Нанков (Върбешница II) с 16 т.
В полевите изпитания на кучета-птичари („Св. Хуберт”) триумфира Момчил Яков от ЛД - Лесура с курцхаар фром Ветренски Габриела. Негови подгласници станаха Христо Йорданов (ЛД - Цаконица ) с пойнтер Джина и Галин Георгиев (ЛД - Горна Кремена) с дратхаар Абра.
В изпитанията на ловни кучета на диво прасе се отличиха Димитър Иванов (ЛД - Типченица) със сръбско гонче Чико - 89 т., Васил Генов (ЛД - Мездра) с териер Бубка - 79 т. и Теодор Костов (ЛД - Руска бела) с гонче Блеки - 78 т.
Победителите освен предметни награди, грамоти и храна за кучета, отнесоха със себе си удоволсвието да участваш и докажеш своите възможности. Аплодисментите след всеки точен изстрел са награда за дългогодишен труд и постигнато съвършенство, а успехите на твоето куче в гатера или на полигона са основание за заслужена гордост. Защото никак не е лесно да превърнеш кучето си от домашен любимец във верен помощник. Не случайно, с разнообразните състезания, които организираме, нашият събор се превръща в своеобразен преглед на ловни кучета и стрелкови умения на ловци.
Основна заслуга за доброто настроение на събора и тази година имаха майсторите - готвачи. В тяхната хайдушка кухня вряха 12 казана с вкусна чорба („овчина”). Пушека от огньовете и аромата на ястието се смесваха в неповторима атмосфера, в която Георги Братанов от Батулци, Димитър Ангелов от Долна Бешовица и Ивайло Мишев от Мездра пристъпваха гордо и не отказваха снимка за спомен с жадните за емоции гости. За да стигне обаче тяхната вкусотия до масите заслугата е на чевръстите сервитьорки от ПГ „Алеко Константинов” в Мездра. Те на практика приложиха теоритичните знания, които са придобили в училище по специалността ресторантьорство и кетъринг и под вещото ръководсво на своите учители белиха и рязаха кофи с лук и чушки, разнасяха покривки, чаши и прибори, бири и безалкохолни.
Добра работа свършиха и професионалните кебапчии, чиито скари от ранно утро разнасяха приятни аромати.
Със стрелба по силует на заек завършиха организираните прояви на събора. Всеки изявил желание застана на стрелковия рубеж и демонстрира своите умения. Най-въодущевени бяха децата, които не криеха своя възторг при успешен истрел.
С проведения събор за пореден път показахме красотата и емоцията на нашия спорт, щедростта и гостоприемството на българския ловец. А щом и младите помирисаха барута и усетиха тръпката, можем да бъдем спокойни за бъдещето.
За доброто протичане на събора сме длъжни да благодарим на много хора, които взеха дейно участие в неговата подготовка. При такова мащабно меропрятие няма маловажни дейности и работи. Дълъг е списъкът от хора, които не пожалиха време и труд и не чакаха втора покана за да бъдат полезни с каквото могат. Специални благодарности трябва да изкажем и на нашите спонсори : пивоварен завод „Леденика”, осигурили безплатно две палета с бира, Данчо Георгиев, Цветан Тодоров, Мирослав Захариев, Наталия Йорданова, Боян Григоров, Пламен Цолов, Димчо Йотов, Иван Георгиев и Мирослав Веселинов. Към директно предоставените парични средства в размер на 2 910 лв., прибавяме платени от дарителите стоки и услуги за 2 860,12 лв. и получаваме 5 770,12 лв. Благодарим Ви за щедростта скъпи приятели!
Не бива да забравяме един скромен наш колега – бай Любен Михайловски. Лека му пръст! Той до последно живееше с проблемите на сдружението и търсеше начин въпреки разклатеното си здраве да бъде полезен. Негова е заслугата за двете диви прасета, които отглеждаме, за демонстративните стрелби на събора и за какво ли още не. Сега вече ще разчитаме на неговите достойни наследници Борислав и Любчо.

8.Финансово-стопанска дейност

От справката за финансовия план и отчет за 2014 г. /Приложение № 10/, личи трайната тенденция за скромно и пестеливо използване на финансовия ресурс. Вместо предвидените по план 154,40 лв. резерв, сме постигнали резерв от 9 892,03 лв. При това сме изпълнили всички свои основни задължения и финансови ангажименти. На какво се дължи тази икономия от близо 10 000 лв?
Преди всичко на завишени приходи. От встъпителен членски внос – 3200 лв. в повече, възстановени липси 1 693,32 лв., други приходи – 1 811,81 лв. в повече и от дарения 2 910 лв. Общо приходите са 59 864,13 лв., а сме направили разходи за 49 971,93 лв.
Анализът на разходите показва следното:
При предвидени 4 150 лв за материали сме изразходвали 2 852,02 лв. Спестените средства са от ел. енергия, газ за отопление и гориво за служебния автомобил.
Във втория раздел - външни услуги, сме се уложили в плануваните 11 750 лв. и сме в икономия 317,79 лв. Най-големи са разходите за адвокатски хонорари, а всички останали са малко по-малки от предвидените.
В третия раздел – разходи за персонала сме спестили 3 757,03 лв.
Това се дължи на факта, че работихме няколко месеца с по-малко персонал. Идеята беше да можем да обезпечим финансово разходите си по делата, водени с длъжници на сдружението. Икономията идва и от това, че наехме млад специалист, за който няма начисления за прослужено време.
При организационните разходи са изразходени в повече 4 648,17 лв. Този преразход е практически само счетоводно понятие. Дължи се на закупени стикери за облепване на членските карти за 600 лв. в повече и два други непредвидени в плана, но реално извършвани разходи – тези за разрешителните за лов по 1,20 лв. на брой на обща стойност 3 716,60 лв. и за подменените членски карти за 399 лв. И по трите направления средствата излизат като разход и автоматично влизат след това като приход.
От разходите за стрелбището сме спестили 1 127,88 лв. Някои дейности са извършени от външни организации за тяхна сметка и затова нещата изглеждат така.
В шести раздел – разходи за ловно-стопански мероприятия се изразходвали формално 1 471,40 лв. в повече, а на практика, отчитаики непредвидените в плана, но получени целево за ловния събор парични дарения в размер на 2 910 лв. сме в икономия - 1 438,60 лв.
Разходите за курс млад ловец са едва 552,31 лв. Това сме постигнали основно заради специфичния начин на провеждане на курса съвместно със сдружението във Враца и наличните от предишни курсове материали.
В отчета за изпълнение на финансовия план за пръв път са извадени като отделни разходи - разходи за данъци и такси. Това е направено с цел по-голяма прегледност и яснота. Плащането на данък МПС, винетка, данък сгради и ТБО е неизбежно и това ни е струвало 793,73 лв.
Като цяло успешното изпълнение на финансовия план и реализираната близо 10 000 лв. икономия се дължат на дългогодишната практика на ръководството на сдружението да се заплащат само най-необходимите разходи при възможно най-ниски цени. Традиция е да се търсят услуги, съдействие и средства от приятелски настроени лица и организации за решаване на конкретни проблеми на сдружението. На добронамерените и отзивчиви приятели от сърце благодарим! За да е винаги пълна хазната ни трябва да разширяваме кръга от приходоизточници, да не допускаме необмислени разходи и нерегламентирано изтичане на средства. Към лицата, ощетили сдружението, ще бъдем безкомпромисни и ще търсим правата си до край.
Завели сме съдебен иск срещу бившата касиерка и главна счетоводителка на сдружението Ели Богданова Христова за сумата от 75 348,08 лв., представляваща констатирана при направен вътрешен одит липса в касата на сдружението. Като МОЛ тя носи отговорност за поверените й средства на дружеството в пълен размер. Делото се води във Врачанския окръжен съд. Вече бяха проведени няколко съдебни заседания, последното от които на 30.04.2015 г. В своята защита Ели Христова се стреми да докаже, че няма никаква липса и в сдружението никога не е имало такива приходи, каквито са посочени в одита. Въпреки, че по време на одита тя е изготвила всички справки и е дала писмени обяснения, в които приема посочените констатации и липси, сега вече е на друго мнение. От разследването, което води районната прокуратура, от осъдителната присъда, която получи Ели Христова за съставяне на документи с невярно съдържание и от свидетелски показания, приложени по делото става ясно, че нашата главна счетоводителка се е разпореждала със средства на сдружението като със свои. Предоставила е в различни периоди от време без правно основание под формата на заем пари на:
Красимир Петков Коцев /Брусен/ – 1385 лв.
Калин Стоянов Генов /Ослен Криводол/ – 480 лв.
Павлин Симеонов Стаменов /Лик/ – 1745 лв.
От тези средства Калин Генов е възстановил в касата на сдружението доброволно половината сума, Красимир Коцев цялата сума, а Павлин Стаменов – нито един лев.
В хода на делото срещу Ели Христова бе извършена и съдебно-счетоводна експертиза, която потвърди констататираната в одита липса, в правомощията обаче на съда е да прецени всички представени доказателства и се произнесе по нашата искова молба. По този казус изчакваме справедливо решение на ВрОС за да можем да предприемем следващи действия.
По отношение на другият наш длъжник - наемателят на кафето и ловния магазин ЕТ „Фея - Анита Николаева” предявихме иск за 15 267,09 лв. От тях 4 250 лв. просрочен наем, 2 230,09 лв.неплатени консумативи/ел. енергия, вода, газ и т.н./ и 8 787 лв. неустойка по договора за забавено плащане. Делото приключи на първа инстанция. Признато е съществуване на вземане на „ЛРД – Мездра” против ЕТ „Фея – Анита Николаева” за сумата 2120 лв. неплатен наем, ведно със законната лихва до окончателното изплащане. Отхвърлени са претенциите ни за останалата част от наема, консумативите и неустойката като неоснователни и недоказани. Съдът не е посочил каквито и да са аргументи по отношение на решението си за консумативите и неустойката, което ни дава основание да търсим справедливо решение пред ВрОС чрез подадена в срок въззивна жалба. В хода на делото ответницата Анита Николаева предяви иск срещу дружеството в размер на 6 114,80 лв. за това, че сме задържали в офиса нейни стоки. Този иск бе отхвърлен от съда като неоснователен и недоказан.
Анализирайки поведението и на двете наши длъжници стигаме до извода, че няма ненаказано добро. Ели Христова загуби спечеленото с години доверие и уважение от всички с направените от одитора разкрития и последващото си поведение. От първоначалното желание да възстанови липсите, внасяйки в касата на сдружението една заплата и половина и убеждавайки ни, че баща й ще продаде апартамент с парите от които да се погасят задълженията, не остана нищо. В съдебна зала вече твърди, че няма липси и нищо не дължи.
Наемът на Анита Николаева беше намален след проведения търг от 460 лв на 250 лв. по решение на УС и след това на Конференцията с идеята да се подпомогне дейността й и да имаме удобен за всички ловен магазин. Как се отблагодари тя? Като в съучастие с Ели Христова години наред ни е заблуждавала, че заплаща наем. И тя обаче, е изживяла своята еволюция. От времето, когато в разпит пред следовател Анита Николаева признава, че през последните години не е заплащала никакъв наем на сдружението, до момента на предявения от нас иск в който вече твърди, че всичко си е платила.
В случаи като тези за морал, чест и достойнство е излишно да говорим. Вярвам, че всички сме си извлекли необходимите поуки. Създаденият и прилаган друг ред след август 2012 г. на отчитане на приходи и разходи и водене на счетоводство дава своите резултати. Доверчивостта и бих казал наивността отстъпиха място на професиналното водене на счетоводството. Разчитаме на коректността и точността на обслужващата ни счетоводна фирма „Евро консулт” на г-жа Жанета Вутова. Разчитаме на изрядно съставяните първични документи от служителите в офиса на сдружението. Разчитаме, но и проверяваме. От месец януари съм разпоредил ежемесечно засичане на касовата наличност, а от месец март съм възложил извършването на вътрешен одит.
При така въведеното ниво на отчетност и съставяне на първични документи можем да говорим само за надграждане на системата и съобразяване с всички изисквания на различните контролни органи. Резултатите от одита доказват, че на ниво сдружение стоим стабилно във финансово и отчетно отношение. От нашето желание и воля зависи дали ще успеем да пренесем тази система за в бъдеще на ниво дружина и да създадем безупречна документация във всяко звено.
Обект на проверка на извършения одит бяха всички основни дейности, свързани с финансите на сдружението:
1. Проверка на касовата наличност;
2. Анализ на направените записвания по касова книга;
3. Проверка на процеса на следващия се, събран, заприходен и отчетен членски внос от членовете на сдружението;
4. Проверка на изпълнението на сключените договори;
5. Проверка на процеса на закупуване, заприходяване и изписване на ловни патрони;
6. Анализ на събраните и заприходени суми от провеждани курсове за млади ловци;
7. Проверка на начисленото и изплатено възнаграждение на служители на ЛРД-Мездра;
8. Проверка на събраните и отчетени такси от членове на сдружението при направени ловни излети;
9. Проверка на изплатените суми по ловни дружинки за одитирания период;
10. Проверка на дължимите и преведени отчисления на НЛРС;
11. Проверка на дължимите и преведени отчисления на ДГС;
12. Проверка на закупеното и изписано гориво на лек автомобил „Нива” рег. № Вр 39 00 АМ собственост на ЛРС – Мездра.
Одитният доклад /Приложение № 14/ е неразделна част от отчета за дейността на сдружението. В него са изложени констатациите от извършените проверки и е дадено независимо мнение относно верността и точността на счетоводните записвания. Посочените в одита изводи гарантират спокойствие и увереност в начина на управление на сдружението:
« 1.За проверявания период са спазвани принципите на чл. 4. на Закона за счетоводството, с което съставяните счетоводни записвания предоставят точна информация.
2. Извършвани са проверки от Контролно ревизионната комисия, с което възможните рискове влияещи негативно върху дейността на сдружението са сведени до разумни граници.
3. Прилаганите контроли са ефективни и ефикасни, с което спомагат за постигане целите на сдружението.»
Във финансово-счетоводен план обликът на сдружението се формира и от приложените към отчета:
- Отчет за приходите и разходите от стопанска дейност за 2014 г. – Приложение № 11;
- Отчет за приходите и разходите от нестопанска дейност за 2014 г. – Приложение № 12;
- Счетоводен баланс на сдружението към 31.12.2014 г. – Приложение № 13.
Това, което трябва да се знае от всички делегати е, че към днешна дата 14.05.2015 г. сдружение „ЛРД-Мездра” няма никакви неразплатени задължения. В касата на дружеството има лв., а по двете сметки в банка ДСК разполагаме общо с лв. Стъпвайки на тази финансова стабилност можем да приемем амбициозни и реалистични финансов план за 2015 г. и план за изразходване на средствата от годишната вноска за стопанисване на дивеча за 2015 г.
Уважаеми колеги,
В отчетния доклад намериха място много от проблемите, на които търсихме решение през годината. Споделени бяха и успехите, свързани с дейността и удоволствията от упражняването на любимия спорт. Някои от въпросите бяха само маркирани, а на други беше отделено повече внимание. Пред вид дневния ред на конференцията, по много от обсъжданите теми могат да се изкажат мнения или направят предложения за решения непосредсвено след отчета или конкретно при разглеждане на плана за дейността, плана за изразходване на средствата от годишната вноска за стопанисване на дивеча, устава на сдружението или дори при избора на нови ръководни органи. Във всички изказвания, обаче се надявам да намерим верния, конструктивен тон. В нито един момент да не забравяме, че успехи можем да имаме само тогава, когато сме единни и сплотени. Започнем ли да се обиждаме и обвиняваме, с нас като организация е свършено. Животът с неговите ежедневни предизвикателства достатъчно ни е изнервил и ако не е това малко бягство от действителността – ловът и общуването с природата и приятелите, ще се загубим в джунглата от напрежение и страсти, наречена живот. Нека генерираме позитивизъм, нека покажем своята толерантност и етичност. Това е нашата сила и нашето спасение.

НА СЛУКА СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ!

Приложения:
1.Справка за подновилите членството си за 2014 г. – Приложение № 1;
2.Справка за подновилите членството си за 2015 г. – Приложение № 2;
3.Отчет на плана за изразходване на средствата от годишната вноска за стопанисване на дивеча през 2014 г. – Приложение № 3;
4.Справка за отчислени и налични средства по дружини към 20.04.2015 г. – Приложение № 4;
5.Справка за разселените фазани през 2014 г. – Приложение № 5;
6.Справка за предоставената царевица по дружини – Приложение № 6;
7.Справка за закупената царевица по фирми – Приложение № 7;
8.Справка за отстрела – Приложение № 8;
9.Справка за използваните разрешителни за лов на дива свиня – Приложение № 9;
10.Финансов план и отчет за 2014 г. - Приложение № 10;
11.Отчет за приходите и разходите от стопанска дейност за 2014 г. – Приложение № 11;
12.Отчет за приходите и разходите от нестопанска дейност за 2014 г. – Приложение № 12;
13.Счетоводен баланс на сдружението към 31.12.2014 г. – Приложение № 13;
14.Одитен доклад за извършен одит на „ЛРД – Мездра” за периода 01.01.2014 г. – 06.05.2015 г. – Приложение № 14;
15.Справка за участието на членовете на УС в заседанията през годината – Приложение № 15.

Изготвил: sabkov